Do I really need a CAD manager for my business?

פורסם ב- 14/01/2016

במהלך שנותיי כמומחה מערכי מחשוב תומכי תיב"מ לא פעם נאלצתי להתמודד עם מנהלים ששאלו שוב ושוב מדוע תפקיד מנהל התיב"מ כל-כך חשוב? הרי המתכננים שלנו הם מהנדסים מוכשרים שמכירים את תוכנת השרטוט על כל מאפייניה, חלקם אפילו נחשבים כשם דבר ואנשים נושאים אליהם את מבטם, אז מדוע צריך להשקיע גם במנהל תיב"מ שההיכרות שלו עם התוכנה עצמה היא שטחית עד רגילה הוא כל היום בכלל מתעסק בתחום המחשבים ושם כבר יש לנו טכנאי PC ומנהלי רשת שעושים את העבודה?

כאן אני רוצה להציג מספר תובנות ועובדות שיסבירו מדוע תפקיד ניהול התיב"מ הוא שיקול עסקי הכרחי ואסטרטגי שמגדיל מהותית את ההכנסות ונותן יתרון רב על המתחרים.

סביבת תיב"מ מטופחת דורשת אחזקה תמידית כמו גינה, אפשר להקים ולתכנן את הגינה המושלמת שאותה תכנן המתכנן המושלם ושתל הגנן המושלם את הצמחים הכי מושלמים אבל אם הגינה לא תתוחזק ותטופח בצורה הנכונה והמתאימה, תוך מספר חודשים היא תראה כעזובה מושלמת, כך גם דורשת סביבת התיב"מ – מחשוב מתאים ואחזקה רציפה.

בדיונים מול הנהלות שונות תמיד שאלתי תחילה : כמה היית משלם עבור אדם שיגיד לך את כל הדברים הלא נכונים שאתה מבצע מול תוכנת השרטוט שלך? כמה היית משלם עבור מישהו שיחסוך בזמני עבודה, יאיץ את תהליך התכנון, יגביר את שביעות רצון הלקוחות ויעזור לך לעשות יותר עבודה בתשתית הקיימת?
אני בטוח שהתשובה הייתה "ביד נדיבה". אם כך מדוע אתה לא מנצל את ההזדמנות לצור קשר עמנו מיד ולהתחיל בתהליך???

אחזקה ולא תחזוקה

מנהל תיב"מ הינו יועץ מקצועי וחלק מצוות העובדים שמבצע פעולות מנע ואחזקה למערכי המחשוב תומכי תיב"מ, כך נמנעות תקלות ועצירות פתאומיות בתהליך העבודה. שימור תפקיד מסוג זה הוא שיקול כלכלי הכרחי.
כבר למדתי בעבר שתקלה, גם אם היא נדירה, תמיד עולה יותר. בעת תקלה ההוצאה הכספית לא מסתכמת רק בטיפול במחשב, אלא גם באבטלה של המהנדס, עיקוב בזמני הגשת הפרויקט, זמן עבודה של טכנאי המחשבים והגרוע מכל, לקוח לא מרוצה.
ראה את הנושא כמו טיפול שיניים – אם דואגים לשן אז היא בריאה, לבנה ויפה אבל אם מזניחים גומרים בטיפול שורש כואב ויקר.

לא פשוט

מורכבות התוכנה – כיום מנהל התיב"מ עוסק במספר פלטפורמות ותוכנות תיב"מ שונות שכולן הן חלק אינטגראלי מהעסק ולכל אחת מהן יש מתכנן שמתמחה רק בה, בנוסף על-כך הוא גם עוסק בכל שאר התוכנות השונות ובסביבת מערכת ההפעלה וגם בהן הוא חייב להתמחות בכדי לתת תמיכה איכותית לעובדי המשרד (כן גם למנהלים והפקידות שלא עובדים בתיב"מ).
תשתיות חומרה – שרתים, גיבויים, תקשורת, מחשוב ענן ועוד הם כולם חלק ממערך המחשוב תומך תיב"מ ועל אף שהם ברקע ולא תורמים ישירות לשרטוט החשוב שהלקוח מחכה לו, מנהל התיב"מ חייב לתחזק ולפקח על המערכות הללו באופן קבוע ויום-יומי.
תקציבי הדרכה מצומצמים – האם יש קיצוצים במשרד? האם תקציב הקורסים וההדרכות הידלדל עד לאפס? אך מה עם אותם כלים ותוכנות חדשות שנרכשו לא מזמן כי הלקוח דרש או שהיית הזדמנות? עדיין צוות העובדים צריך להתמודד עם בעיות ושאלות, אז, מנהל התיב"מ צריך להתמודד עם אתגרים חדשים ובעיות חדשות בכדי לתת מענה לכל בעיה שתצוץ במרוץ אחר עבודה שוטפת וחלקה.
אכיפת נהלים – האם נאלצת לבצע נהלי עבודה וסטנדרטים חדשים בסביבת התיב"מ? זה לא תמיד פשוט אם אין מי שיאכוף ויקפיד על כך שהצוות יעבוד ויתרגל לשיטה החדשה. גם כאן בא לידי ביטוי התפקיד של מנהל התיב"מ כאוכף ומטמיע טכנולוגיות ושיטות עבודה חדשות. נסה לאכוף את השינויים בסביבת התיב"מ בעצמך ובדוק את מידת ההצלחה…

המחשב כרווח ולא השקעה

שאל את עצמך האם נכון לקצץ ברכש תוכנה חדשה? האם נכון לא להשקיע בתשתית מחשוב חדשה? האם כדאי להחליף את המחשב הישן בחדש, או שהחלפת רכיב תספק את הצרכים?
חסכון באמצעות חדשנות – כאשר מנהל התיב"מ מציע דרך שבה ניתן יהיה לעשות יותר בפחות זמן, הקשב לו ואם מדובר בהשקעה כספית ושינויי נהלים וסטנדרטים במשרד שקול זאת ברצינות, התייעץ עם מנהל התיב"מ ובקש ממנו שיראה לך את סכם ההוצאות הנדרש כדי שתוכל לבדוק את הכדאיות הכספית שלך לשנתיים הקרובות.
אכוף סטנדרטים חדשים – אם הוחלט על שינוי נהלים וסטנדרטים בסביבת המחשוב מנה את מנהל התיב"מ להיות האחראי ועדכן כל העובדים על-כך. סביבה יעילה ונכונה היא כזאת שכולם בה מדברים "באותה השפה" ומקפידים על קוד עבודה אחיד, מנהל התיב"מ הוא החוליה המקשרת בין כל העובדים ובינך לבין כלל המשרד. למד לסמוך עליו.
שילוב ניהול התיב"מ וסביבת ה-IT – טיפוח מנהל תיב"מ שמבין את סביבת ניהול הרשת (IT) יחסוך גם בכוח-אדם וגם בפיצול בין מערכות שקשורות אחת לשנייה. מניסיוני שילוב של 2 התמחויות אלו תורמות למעט תקלות וסביבת עבודה נכונה יותר.

תשקיע במנהל התיב"מ

אם מנהל התיב"מ שלך יודע ומבין בכל-כך הרבה תחומי עבודה שאל את עצמך איך תוכל להעצים אותו על-מנת למצות את מקסימום ההזדמנויות בעזרתו?
דבר על קיצוצים – עדכן את מנהל התיב"מ על המקומות בהם אתה רוצה לחסוך. סביר להניח שהוא ידע למצוא את הפתרון אם הוא ידע שיש בעיה.
למד את מנהל התיב"מ כישורי ניהול – למד אותו להיות מנהל טוב, היה פתוח וגלוי, שתף אותו ברעיונות חדשים לבניית העסק. העולם הטכנולוגי אותו מנהל התיב"מ מכיר היטב מספק פתרונות ורעיונות רבים שיכולים לתרום ולממש את הרעיונות שלך.

לסיכום

מנהל התיב"מ הוא בעל הברית הטוב ביותר שלך, שיתוף פעולה הדוק, פתיחות ושקיפות עסקית תאיץ ותגדיל את ההכנסות של העסק, תתרום ליתרון עסקי חשוב מול המתחרים ותצדיק את הזמן והמאמץ המושקעים בו.
ללא מנהל תיב"מ העסק ישרוד אך לא יהיה יעיל וההתמודדות הבלתי פוסקת עם המחשוב, הכשרות, טיפול בבעיות, התעסקות עם לקוחות ולוחות זמנים, עובדים מתוסכלים וזמני המתנה ארוכים יהיו כפי שהיו עד היום. זה שהתרגלת למצב לא אומר שהמצב תקין. המחשב הוא כלי שצריך להביא רווח ולא כלי שצריך להשקיע בו.

אם הבנת את הצורך צור עמנו קשר – LB Computer CAD Care ניהול ותמיכה למערכי מחשוב תומכי תיב"מ.

על מנת לאפשר למחשבים לפעול באופן תקין ויעיל יש לבצע תהליך אחזקה (ולא תחזוקה) המתאים באופן פרטני לצרכי המשרד.
התהליך כולל את שלבי הסקירה, יישור קו, אופטימיזציה ושימור/שיפור המבוצעים אצלנו
לייעוץ מקצועי ניתן לפנות אלנו